wtorek, 1 kwietnia 2014

Kaczeńce i gołębie

  W moim mieście jest bardzo duży park, przed wojną i niedługo po niej był tam cmentarz, który chyba wadził rajcom miasta i przeniesiono go na obrzeża. Często zaglądam do tego parku, bo naprzeciw niego jest poliklinika, w której bywam. Akurat w poniedziałek pomyślałam, że warto zobaczyć, czy już do parku zawitała wiosna. W długim płocie znaleźliśmy jedno z wielu wejść i już na samym początku dostrzegliśmy na skarpie ogromne płaty kaczeńców. Do fotografii wybraliśmy  najbardziej gęstą kępę i oto ona:


   Na trawniku dostrzegliśmy kępę kolejnych wiosennych kwiatów, a były to niebieskie cebulice, które dobrze pamiętam z czasów mojego dzieciństwa i mile mi się kojarzą.


    Później naszą uwagę przykuły dwie sroki, jedna siedziała wysoko na drzewie, druga dreptała pod nim, ale gdy tylko mąż wycelował w nią aparat, natychmiast pofrunęła do swojej towarzyszki, która, jak się okazało, budowała gniazdo. Siedziały zbyt wysoko, aby je sfotografować. Za to na alejce mogliśmy podziwiać wyjątkowo urodziwego gołębia, którego nie przerażał widok ludzi i nawet nie miał zamiaru od nas odfrunąć. W pewnym momencie nawet zaczął pozować do zdjęć.

   Nie znam się na gołębiach i nawet za nimi nie przepadam, bo brudzą mi balkon, ale ten chyba był rasowy i możliwe, że uciekł z jakiejś hodowli. Najśmieszniejsze jest to, że gołąb (a może gołębica) przywiązał się do mojego męża i zaczął za nim podążać, obawiałam się nawet, że gdy wsiądziemy do samochodu, on pofrunie za nami. Na szczęście wrócił do parku. Może następnym razem sroki dadzą się sfotografować.

15 komentarzy:

 1. rdzo podobne, bo też żółte, ale ciut większe i nie rosną w lasach, tylko w miejscach podmokłych, na bagnach i nad stawami. to są kaczeńce Lubię te żółte kwiaty w parku, bo kwitną całymi dywanami. dziś myślałam aby je jesienią wziąć do doniczek na balkon, to mi wiosną wyrosną i może zakwitną? Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Loteczko, uciął Ci się kawałek komentarza i nie bardzo wiem, o czym pisałaś. Te "moje" kwiaty to na pewno kaczeńce, bo sprawdzałam w Google. Myślę, że na mojej mokrej działce by rosły, ale głupio byłoby je wykopywać z parku, choć tam jest ich zatrzęsienie.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 3. no nie wiem, aniu, to jednak nie są kaczeńce. ale i tak są ładne.
  miłego wieczoru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, przed chwilą jeszcze raz sprawdziłam w Google i wydają mi się takie jak te w parku http://pl.wikipedia.org/wiki/Knie%C4%87_b%C5%82otna
   Knieć błotna, czyli kaczeniec. Jednak nie będę się upierać. Najważniejsze, że ładne i jest ich dużo.
   Miłego dnia.

   Usuń
 4. Aniu, przypuszczam, że widziałaś ziarnopłon. Jest bardzo podobny do kaczeńców. Gdybyś wyrwała zauważyłabyś maleńką bulwę.
  U mnie nad stawkiem i oczkiem wodnym rosną ich całe połacie. Są trudne do wytępienia. W ogrodzie bardzo uważam aby się nie rozsiewały. Zastanów się dobrze nad wprowadzeniem ich na swoją działkę. Podejrzewam, że u mnie nasionka przyniosły ptaki.
  Ja ich nie sadziłam.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łucjo, wszystko możliwe, ale wydawało mi się, że to kaczeńce. Sprawdziłam, że ten ziarnopłon jest roślina płożącą i na pewno nie posadzę czegoś takiego ekspansywnego na działkę.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 5. Całkiem ładny ten gołąb, ale na samo wspomnienie o tych ptakach dostaję jaśnistej podskakującej i Ty wiesz dlaczego.Kwiatki jak zwykle piękne. Dzisiaj spacerowałam wśród wspaniałych zapachów kwitnących drzew. W centrum Pyrkowa. Pozdrawiam....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andante, też znasz moje zdanie na temat gołębi, ale ten był wyjątkowo urodziwy.
   Najważniejsze, że mamy wiosnę!
   Miłego dnia.

   Usuń
 6. Pięknie i prawdziwie wiosennie u Ciebie na blogu gołabek pieknie spaceruje ładnie go ujęłaś na fotce moc wiosennych spacerów w ślicznym sloneczku serdeczne pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wando, wszyscy cieszymy się z wczesnej wiosny. Gołąbka fotografował mój mąż i potem nie mógł się od niego odczepić.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 7. Piękne wiosenne zdjęcia. Wiosną wszystko nas cieszy, każdy kwiateczek, nawet sympatyczny gołąbek. U mnie nieśmiało, ale też robi się wiosennie. Noce jednak są bardzo chłodne z przymrozkami.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolu, u nas jest już bardzo zielono, po prostu ślicznie. Szkoda tylko, że dziś jest spadek temperatury, a o zimnie w nocy, szkoda mówić.
   Choć nie lubię gołębi, to jednak ten mi się spodobał, bo był taki kolorowy.
   Pozdrawiam wiosennie.

   Usuń
 8. Akurat gołębi to ja nie lubię, z podobnych względów. Wiosna bardzo cieszy, u mnie jeszcze mało oznak, ale słońce grzeje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gołębie uwielbiam zawsze i wiosnę kocham Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe artykuły o gołębiach znalazłem na http://golebie.yum.pl/
  Nie wiem czy jest wam znana, ale jest tam też przydatne kalendarium

  OdpowiedzUsuń