piątek, 12 grudnia 2014

Obrazy w naszym mieszkaniu

   Jedni lubią muzykę, ja kocham malarstwo. Z każdym obrazem, który wisi na ścianie naszego mieszkania, wiąże się jakaś historia. Nie wyobrażam sobie pustych ścian, jednak trzeba naprawdę kochać malarstwo, aby wybrać takie obrazy, które oddają wnętrze naszej duszy.
   Kwiaty to nasza pasja, a więc w mieszkaniu nie może zabraknąć stosownych obrazów. Niestety, zdjęcia, które zrobiliśmy dzisiaj, są bardzo blade, nie udało się zrobić ich na wprost, bo odbijało się światło bądź lampa błyskowa. Na dodatek kolor ścian w mieszkaniu jest inny niż na zdjęciach. Trudno, zamiast kwiatów żywych będzie "martwa natura".
   Zacznę od kuchni, w której jest jedno okno, ale dzięki obrazowi na desce, mamy dwa. Obraz jest bardzo realistyczny, wszystkie pęknięcia ram okiennych i zabrudzenia doniczki z tulipanami są widoczne. Niestety, podpisu malarza nie mogę odszyfrować.


   Obok tego obrazu wisi kolejny w zielonych ramkach, którego autorem jest Albert Williams.Podejrzewam, że jest to tylko szkic malarza, bo Williams malował zupełnie inaczej.


   Teraz czas na przedpokój, w którym wisi pięć obrazów, ale tylko jeden przedstawia wazon z kwiatami. Obraz jest naprzeciwko szafy z lustrem, więc bardzo trudno było sfotografować dzieło P. Sorela.


   W średnim pokoju nad wersalką wiszą trzy obrazy. Jeden z nich jest oprawiony w ciekawe ramki, które zachęciły mnie do kupna. Malarzem jest nieznany mi N. Gero, którego obrazy można znaleźć w internecie.


   Obok kwiatów wisi obraz Pierre- Auguste Renoira "Dwie siostry". Wprawdzie jest tam niewiele kwiatów, bo tylko na kapeluszach dziewcząt, ale dołączę go do kolekcji.


   Wreszcie duży pokój, w którym nad wersalką wisi obraz w pięknej złotej ramie. Wiele lat temu wstąpiłam do zakładu wyrabiającego ramy i zachwyciłam się złoconą ramą, która w tamtych latach kosztowała 300 (a może nawet 300 000) złotych. Jako że nie narzekałam na nadmiar pieniędzy, kupno odłożyłam na inną okazję. I taka się przydarzyła, bo na Dzień Nauczyciela dostałam nagrodę, którą w całości przeznaczyłam na złoconą ramę. Długo nie było w niej obrazu, wreszcie kupiliśmy kartonową reprodukcję bukietu wspomnianego już Alberta Williamsa. Reprodukcja była zabezpieczona folią, której nie zdjęliśmy i dlatego na zdjęciu widać zmarszczenia tejże folii.


  Po jakimś czasie do małego pokoju dokupiliśmy piękne lustro w identycznej ramie, tylko dużo większe.
   I wreszcie reprodukcja obrazu Claude Moneta, dobrze znana moim blogowym przyjaciołom, bo wisi nad monitorem, z którym mam zdjęcie, będące cały czas na blogu.


   Obraz ten jest pamiątką po mojej ostatniej klasie. Na ostatnim zebraniu rodziców, gdy pytano mnie, co chciałabym dostać od wdzięcznych wychowanków i ich rodziców, po wielominutowych oporach wystękałam wreszcie, że jakiś obraz. Gdy poproszono o skonkretyzowanie, oznajmiłam, że jakiegoś impresjonistę, bo uwielbiam ten nurt w malarstwie. Po jakimś czasie dowiedziałam się od mojej pierwszej wychowanki, której córka była moją ostatnią wychowanką, że obraz sprowadzono aż z Poznania, gdzie był robiony na zamówienie, bo w naszym mieście nie znaleziono niczego godnego.
   Wiem, że Monet miał piękny ogród w Giverny, a w nim wydzielony ogród japoński, na co wskazywałby ten półkolisty mostek. Ogród istnieje do tej pory i państwo pilnuje, aby był zadbany.

   To tyle moich obrazów z kwiatami. Możliwe, że jeszcze kiedyś zaprezentuję inne obrazy wiszące w naszym mieszkaniu i wyciągnę te, które kiedyś wisiały, a teraz są schowane w szafach.

49 komentarzy:

 1. a my przez prawie 3 lata nie zdążyliśmy rozpakować dużych obrazów. wiszą miniaturki; kwiaty i pejzaże malowane przez mojego kolegę z pracy, bardzo utalentowanego zresztą. jakoś mi to naszych ścian obrazy nie pasują.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ewo, prowizorka zawsze trwa najdłużej, o czym świadczy folia na obrazie. Już dawno można ją było zdjąć i dać szybę.
  Uwielbiam obrazy, w moim gabinecie polonistycznym było ich siedem albo może i więcej. Nawet w altance mam dwa obrazy.
  Gdyby Ci się chciało przyłożyć swoje obrazy do ściany, na pewno uznałabyś, że pasują.
  Życzę miłego wieczoru.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne wiszą u Ciebie obrazy, a ta złocona rama.... sama bym oszalała na jej punkcie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do obrazów w złoconych ramach skłoniła mnie wizyta w domu mojego znajomego Holendra, wielbiciela obrazów, który miał kilkadziesiąt obrazów w swym dwupiętrowym mieszkaniu, a wszystkie w złoconych ramach. Poza tym gdy kupowałam tę ramę, , nigdzie wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Teraz to nie jest problemem.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 4. O , to jesteś miłośniczką malarstwa.
  Taka pasja pasuje do kwiatów i działki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Krystyno, na dodatek mam mnóstwo albumów z reprodukcjami. Bardziej wolę kwiaty niż widoczki.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Piękne obrazy. A rama faktycznie warta była tej nagrody.
  Uwielbiam impresjonistów a Claude Moneta szczególnie.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łucjo, kocham impresjonistów i nie wyobrażam sobie, aby w naszym domu nie było ich obrazów.
   Rama mnie urzekła i musiałam ją kupić, choć naprawdę w tamtych czasach była bardzo droga.
   Gorąco pozdrawiam.

   Usuń
 6. Beautiful! I love Claude Monet's paintings.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lindo, cieszę się, że lubisz Moneta, bo to wspaniały malarza.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 7. Anno mam wrażenie jak bym była w muzeum cudownych obrazów wszystkie są piękne ale dużo ich uzbieralaś i pięknie ubogacilaś informacjami o kazdym z nich jestem pod wrażeniem serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wando, to jeszcze nie wszystkie obrazy w naszym mieszkaniu, choć kwiaty dominują. Poza tym od czasu do czasu wymieniamy obrazy i wiszą inne. Może w następnym poście też je zaprezentuję.
   Cieplutko pozdrawiam.

   Usuń
  2. Wando, na razie zamieszczę wiosenne kwiaty, obrazy za jakiś czas.
   Pozdrawiam gorąco.

   Usuń
 8. Fantastyczne, bardzo lubię piękne obrazy. Najbardziej podoba mi się pierwszy obraz, jest bardzo skromny i bardzo oryginalny zarazem. Pozostałe też są wyjątkowej urody.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolu, ten pierwszy z kuchni jest często myty, bo wiesz, jak wszystko tłuści się w kuchni, dlatego trochę wyblakł. Gdybyśmy sfotografowali go w jasny dzień, wyglądałby inaczej.
   Dzięki tym kwiatom, łatwiej jest przeżyć paskudny czas niepogody.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
  2. U mnie w kuchni też trzeba często wszystko myć. Takie są uroki gazowych kuchni. Ja mam w kuchni do codziennego oglądania przede wszystkim zdjęcia dzieci dużych i małych, he,he... i dwa małe obrazki. Bardzo lubię w kuchni obrazy większe albo mniejsze, w czasie oczekiwania na dosmażenie się np. kotletów przyglądam się tym obrazom i zdjęciom i wspominam miłe czasy:-)

   Usuń
  3. Jolu, tylko w przedpokoju w bardzo starej ramce mam jedno zdjęcie rodzinne. Poza tym w dużym pokoju mam na półce segmentu dwa nieduże zdjęcia w złotych ramkach: mojej mamusi i moje i często na nie patrzę.
   Serdeczne uściski.

   Usuń
 9. Faktycznie te obrazy upiększą każde wnętrze.Mnie szczególnie podoba sie Renoir. Te dziewczyny sa piękne . Zadumane , na urokliwym tle. Pozdrawiam pani Profesór. Za oknem szaro, buro i Bogu dzięki nie śnieży. Ale światło św Łucji rozprasza mrok...Dobrej nocy Drażajsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andante, mam jeszcze jeden obraz Renoira, ale poluję na zupełnie inny, który widziałam u Holendra. W internecie jest piękny obraz "Dwóch sióstr"- piękny, bo niezwykle kolorowy, a nie taki mdły jak nasz.
   U nas zaczął padać deszcz, ale nie jest zbyt zimno.
   Miłej niedzieli!

   Usuń
 10. Podobają mi się Twoje obrazy. Lubię kwiaty, więc i obrazy z nimi. Ostatni jest piękny. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gigo, ten ostatni obraz jest bardzo duży, chyba jeden metr wysokości i 70 cm szerokości.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 11. Odpowiedzi
  1. Wando, bardzo dziękuję za piękne życzenia, które odwzajemniam.

   Usuń
 12. Piękne masz obrazy. Najbardziej mi się podoba ten ostatni, bo takie na nim bogactwo przyrody. Lubię również kwiaty , choć w moim mieszkaniu ich nie ma. Nie mam na nie miejsca, mam za mało ścian, bo główną zajmują kwiaty. Nie dziwię się, że kochasz przyrodę, nawet na ścianach mieszkania masz przyrodę.Nie lubię na ścianach świętych obrazów, reszta może być. Aneczko, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Loteczko, w starym mieszkaniu jeden pokoik był "palmiarnią", bo i na ścianach i pod sufitem były kwiaty. Pod oknem na stojaku stały cztery doniczki, a obok, na dużym stojaku monstera. Na dodatek wersalka i fotele były zielone. Teraz, mimo ze mamy trzy pokoje, poza parapetami nie mam wolnego miejsca na kwiaty, więc może stąd te obrazy.
   Cieplutko pozdrawiam w dość mroźny dzień.

   Usuń
 13. Niech te Święta
  Tak wspaniałe `` . __/_._
  będą całe ``````` _).♥ (_
  jakby z bajek `````` ●
  Niechaj gwiazdka ``,●,●,
  z nieba leci ``````,●,*,●,
  niech Mikołaj ````,●,*,*,●,
  tuli dzieci ``````,●,*,*,*,●,
  Biały puch `````,●,*,*,*,*,●,
  niech z ```````,●,*,*,*,*,*,●,
  nieba ```````,●,*,*,*,*,*,*,●,
  spada ````````````█|█`````
  niechaj piesek●●¤ۣۜ๘(¯`♥´¯)¤ۣۜ๘●●
  ``````__/_._`` w nocy gada
  ``````_).♥ (_``.Niech choinka
  ````````.● `````pachnie pięknie
  ```````,●,●, ```no i radość
  ``````,●,*,●,` będzie wszędzie !
  `````,●,*,*,●,
  ````,●,*,*,*,●, ….niech biały opłatek
  ```,●,*,*,*,*,●, ``w dłoni nie drży
  ``,●,*,*,*,*,*,●, `z lęku jak z zimna
  `,●,*,*,*,*,*,*,●, ```niech drży
  ```````█|█````` szczęściem
  ●•●¤ۣۜ๘(¯`♥´¯)¤ۣۜ๘●•● wzruszony!!
  Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku ............

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję,, Agatko, za życzenia, jednak muszę Cię zmartwić, że nie mam pieska, który by mi w nocy gadał.
   Dużo szczęścia w nowym roku.

   Usuń
 14. U mnie też powieszone są kwiaty. Ale raczej zdjęcia niż obrazy. W sumie trochę dziwne, bo nie przepadam za kwiatowymi kompozycjami, te jednak jakoś mi pasują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tanyu, zawsze przyjemniej patrzeć na ścianę z obrazami niż na pustą.

   Usuń
 15. Bardzo kolorowe. W te szare dni dają wiele ciepła, do tego zrobione przez Ciebie zdjęcia kolorowych kwiatów i chandra znika. Pozdrawiam miło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbyszku, lubię kolory i martwi mnie śnieg na dworze, bo biel to nie mój kolor.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 16. Aniu a ja kocham muzykę i kocham malarstwo. Dziękuję Ci za ten wernisaż, było pięknie. Widać, że kochasz kwiaty, bo nawet w domu (zimą) je masz...
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JaGuś, w młodości chętnie słuchałam muzyki, ale teraz mi przeszkadza. Nigdy nie włączam radia, nawet przy komputerze mam słuchawki i słucham tylko tego, co chcę i na pewno nie jest to żadna muzyka. Jednak koncertu noworocznego z Wiednia chętnie wysłucham.
   Dla mnie nie ma nic piękniejszego niż kwiaty.
   Gorąco pozdrawiam.

   Usuń
 17. A teraz czas na życzenia :)

  Staropolskim obyczajem, gdy w Wigilię gwiazdka wstaje, Nowy Rok zaś cyfrę zmienia, wszyscy wszystkim ślą życzenia. I ja przy tej sposobności życzę Tobie i najbliższym, dużo szczęścia i radości. Aby wszystko się darzyło, z roku na rok... lepszym było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JaGuś, bardzo dziękuję. A gdy nastanie nowy 2015 rok, niech będzie on dla Ciebie i całej Twojej Rodziny najszczęśliwszym ze wszystkich lat, jakie przeżyłaś.

   Usuń
 18. Droga Anno,
  pragnę Tobie i Twoim Bliskim życzyć wesołych świąt Bożego Narodzenia. Niechaj będą wypełnione magią ciepła na wszystkie zwykłe dni.
  Blask gwiazd niech przypomina, że czasem wystarczy wypowiedzieć życzenie by spełniło się to co piękne..
  Niech atmosfera wigilijnego stołu odkryje na nowo dobro w każdym z nas i pozostanie z nami w Nowym Roku 2015.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Łucjo, bardzo dziękuję za piękne życzenia. Oby tylko część z nich się sprawdziła, to będę szczęśliwa.
   Szczęśliwego nowego roku!

   Usuń
 19. Aniu,życzę Tobie i Twojej rodzinie zdrowych, pogodnych Świąt,
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja Ci, Małgosiu życzę samego szczęścia w nowym roku.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 20. Wspaniałe obrazy:)
  Życzę, by nadchodzące Święta były dla Ciebie pełne rodzinnego ciepła. Niech będzie to chwila wytchnienia od codzienności, chwila refleksji i dobrej nowiny, która wyzwoli to, co najlepsze i doda sił w Nowym Roku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano, dziękuję za życzenia i je odwzajemniam.

   Usuń
 21. Wspaniałego 2015 roku!
  ( Ja nie mam dyktafonu, tylko notuję sobie gdzie w jakim dniu byłam :) )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gigo, przecież żartowałam, ale jednak trudno wszystko spamiętać z podróży.
   Po prostu do takiego pomysłu zainspirowali mnie trenerzy, bo niedawno oglądałam skoki narciarskie.
   Gorąco pozdrawiam.

   Usuń
 22. Bardzo ładne pracę :) naprawdę wspaniałe obrazy :)

  OdpowiedzUsuń